Juga

 

Eesti kõrgeim juga asub Ida-Viru maakonnas Kohtla vallas Valaste küla lääneservas. Aluspõhja lubjakividesse murtud enam kui 2 m sügavuses kanalis voolab vesi Saka-Ontika klindiplatoolt enam kui 54 m kõrgusest servast alla.

Valaste juga on eksisteerinud juba üle 160 aasta, sest juba 1840. Aastal kirjutas sellest kohalik saksakeelne ajaleht kui „maailmaimest“. Rekordiline, 30-meetrine kõrgus on joale mõõdetud 1998. Aasta augustikuise suurvee aegu, kui suvelõpu veemöll oli joaaluse varingurusust puhastanud ja pehmesse liivakivisse kuni 3 m sügavuse hiiukirnu uuristanud. Varem ja hiljem tehtud mõõtmised on joa kõrguseks andnud 26-28 m.

Loodushariduskeskuse eestvedamisel 2003 aasta sügisel läbi viidud mõõtmised kinnitasid ametlikult Valaste joa uue rekordkõrguse, mis on ligi viis meetrit kõrgem varasemast ametlikust piirist. Joa uus kõrgus 30,5 meetrit on varasemast seisust (26,1 meetrit) täpselt 4,4 meetrit rohkem. Koos kaskaadidega ulatub Valaste joa kogu kõrgus 33,8 meetrini. Juga jätkub allpool 10-15 m kõrguse kosena, et siis poolsada meetrit enne merre suubumist kärestikuks üle minna. Seda vaid siis, kui ojas vett küllaga.

Valaste joaastangus paljanduv maapõue läbilõige algab ligi 2 m paksuse moreeni kihiga. See tunnistab seda, et siit on kunagi mandriliustik üle käinud, millele järgnes meri. Isegi meri ei suuda Valaste joa suhtes ükskõikseks jääda, sest suurvee aegu ja keskpäevase päikese valgel võib näha, kuidas vesi ojasuudme ümbruses punaseks värvub. See on joa poolt lahti murrutatud ja oja veega merre kantud hõljumist. Parematel päevadel võib väljakande lehvik ojasuudme ümbruses hõivata kuni poolekilomeetrise ala.

Kõike eelkirjeldatut võite joaastangus ja selle all oleva sälkoru seintel ära tunda, imetleda ja tahtmise korral ka mõõta. Kuid veelgi rabavama elamuse, kui kõik need kihid ja nende värvid, saate Valaste joa jalamil pea kuklas seistes ja pilku enda kohal kõrguvale hiiglaslikule amfiteatrile keskendades. Kui sellega kaasneb kõrvulukustav veemüha ja puulatvadesse takerdunud vikerkaar, siis võite öelda, et olete Valastelt saanud kõik, mida sellel joal on pakkuda. Juba esimesed tõsised külmad ehitavad joa kohale enam kui 30 m kõrguse hiiglasliku jääsamba, mida ääristab paljandi seinu katvate väiksemate (kuni 5 m) jääpurikate sädelev pits. Iga suurem sula ja ägedam külmalaine lisab sellele ehitusele uusi hämmastavaid detaile.

Meil on väga kahju teatada, et Valaste joa vaateplatvorm on suletud ning taastamisele ei kuulu. Vaatamata sellele ei jää Teil joa ilu nägemata, Kauneid vaateid saate nautida trepistikult. Kohtla Vallavalitsusel on lähiaastatel plaanis ehitada välja ka matkarada, mis viib alla joa juurde, kulgeb läbi ürgse metsa kuni mereni ja sealt Ontika kaudu üles pankrannikule tagasi.

Juga pildid

Tagasi pealehele